بهداشت زناشویی

ارائه اطلاعات زناشویی وبهداشت زناشویی ورابطه زناشویی دراسلام

لاله اسکندری

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین 1388ساعت 18:2  توسط   | 

زن وشوهر بد

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین 1388ساعت 17:57  توسط   | 

زنان و مردان در مورد مسائل زیر چه تفکری دارند؟

 

 

 

 

آینده:

یـک زن تــا زمانیکه ازدواج نکرده نگران آینده است. یک مرد تا زمانیـکـه ازدواج نـــکرده هــــرگز نگران آینده نخواهد بود.

موفقیت:

یــک مرد موفق کسی است که بیشتر از آنچه هـمــسرش خرج میکند درآمد داشته باشد. یک زن موفق کسی است که بتواند چنین مردی را پیدا کند.

ازدواج:

یک زن به امید اینکه شوهرش تغییر کند با او ازدواج میکند،ولی تغییر نمیکند. یک مــرد به این امید با همسرش ازدواج میکند که تغییر نکند، ولی تغییر میکند.

دست خط:

مردها زیاد به دکوراسیون دست خطشان اهمیت نمیدهند. آنها از روش “خرچنگ غورباقه” استفاده میکنند. زنان از قلم های خوشبو و رنگارنگ استفاده کرده و به “ی” ها و “ن” ها قوس زیبایی میدهند. خواندن متنی که توسط یک زن نوشته شده، رنجی شاهانه است. حتی وقتی می خواهد ترکتان کند، در انتهای یادداشت یک شکلک در انتها آن میکشد.

خواروبار:

یک زن لیستی از جنسهای مورد نیازش را تهیه نموده و برای خریدن آنها به فروشگاه میرود. یک مرد آنقدر صبر میکند تا محتویات یخچال ته بکشد و سیب زمینی ها جوانه بزنند. آنگاه بسراغ خرید میرود. او هر چیزی را که خوب بنظر برسر می خرد.

بیرون رفتن:

وقتی مردی میگوید که برای بیرون رفتن حاضر است، یعنی برای بیرون رفتن حاضر است. وقتی زنی میگوید که برای بیرون رفتن حاضر است، یعنی ۴ ساعت بعد وقتی آرایشش تمام شد، آماده خواهد بود.

گربه:

زنان عاشق گربه هستند. مردان میگویند گربه ها را دوست دارند، اما در نبود زنان با لگد آنها را به بیرون پرتاب میکنند.

آینه:

مردها خودبین و مغرور هستند، آنها خودشان را در آینه چک میکنند. زنان بامزه اند، آنها تصویر خود را در هر سطح صیقلی بازدید میکنند — آینه، قاشق، پنجره های فروشگاه، برشته کننده ها، سر طاس آقای زلفیان…

تلفن:

مردان تلفن را به عنوان یک وسیله ارتباطی برای ارسال پیامهای کوتاه و ضروری به دیگران در نظر میگیرند. یک زن و دوستش می توانند به مدت دو هفته با هم باشند و بعد از جدا شدن و رسیدن به خانه، تلفن را برداشته و به مدت سه ساعت دیگر با هم شروع به صحبت کنند.

آدرس یابی:

وقتی یک زن در حال رانندگی احساس میکند که راه را گم کرده، کنار یک فروشگاه توقف کرده و از کسی که وارد است آدرس صحیح را میپرسد. مردان این را به نشانه ضعف میدانند. آنها هرگز برای پرسیدن آدرس نمی ایستند و به مدت دو ساعت به دور خودشان میچرخند و چیزهایی شبیه این میگویند: “فکر کنم یه راه بهتر پیدا کردم،” و “میدونم که باید همین نزدیکی باشه، اون مغازه طلا فروشی رو میشناسم.”

پذیرش اشتباه:

زنان بعضی اوقات قبول میکنند که اشتباه کردند. آخرین مردی که اشتباهش را پذیرفته ۲۵ قرن پیش از دنیا رفته است.

فرزند:

یک زن همه چیز را در مورد فرزندش می داند: قرارهای دکتر، مسابقات فوتبال، دوستان نزدیک و صمیمی، قرارهای رمانتیک، غذاهای مورد علاقه، اسرار، آرزوها و رویاها. یک مرد بطور سربسته و مبهم فقط میداند برخی افراد کم سن و سال هم در خانه زندگی میکنند.

لباس شیک پوشیدن:

یک زن برای رفتن به خرید، آب دادن به گلهای باغچه، بیرون گذاشتن سطل زباله و گرفتن بسته پستی لباس شیک می پوشد. یک مرد فقط هنگام رفتن به عروسی و یا مراسم ترحیم لباس رسمی برتن میکند.

شستن لباسها:

زنان هر چند روز یک بار لباسهایشان را میشویند. مردها تک تک لباس های موجود در کمد، حتی روپوش و اونیفرم جراحی هشت سال پیش خود را می پوشند و هنگامیکه لباس تمیزی باقی نماند، یک لباس کثیف بر تن نموده و کوه ایجاد شده از لباسهای چرک خود را با آژانس به خشک شویی منتقل میکنند.

گل و گیاه:

یک زن از شوهرش میخواهد وقتی مسافرت است به گل ها آب دهد. مرد به گلها آب میدهد. زن پنج روز بعد به خانه ای پر از گلها و گیاهان پژمرده برمیگردد. کسی نمیداند چرا این اتفاق افتاده است.

سبیل:

بعضی از مردان مانند هرکول پوآرو با سیبیل خوش تیپ میشوند. هیچ زنی وجود ندارد که با سبیل زیبا بنظر برسد.

اسامی مستعار:

اگر سارا، نازنین، عسل و رویا با هم بیرون بروند، همدیگر را سارا، نازنین، عسل و رویا صدا خواهند زند. اگر بابک، سامان، آرش و مهرداد با هم بیرون بروند، همدیگر را گودزیلا، بادام زمینی، تانکر و لاک پشت صدا خواهند زد.

موقع دریافت صورت حساب هر کدام ۱۰ هزار تومان روی میز میگذارند. وقتی دختران صورت حساب را دریافت میکنند، ماشین حسابهای جیبی خود را بیرون می آورند.

پول:

یک مرد ۲۰۰۰ هزار تومان برای یک جنس ۱۰۰۰ تومانی مورد نیازش می پردازد. یک زن۱۰۰۰ تومان برای یک جنس ۲۰۰۰ تومانی که نیازی به آن ندارد می پردازد.

بگو مگوها:

حرف آخر را در جر و بحث ها زنان میزنند. هر چیزی که یک مرد بعد از آن بگوید، شروع یک بگو مگوی دیگر خواهد بود.

 

موفق باشید

  
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین 1388ساعت 13:40  توسط   | 

سرطان گردن رحم

مقدمه
این سرطان سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنانه و از علل مهم مرگ و میر و ایجاد ناتوانی در زنان است. احتمال ابتلا به آن در طول حیات برای زنان آمریكایی 128/1 می‌باشد.
از آنجا كه این بیماری تا حدودی قابل پیشگیری و در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است، مرگ و میر و ناتوانی ناشی از آن ابعاد دردناكتری به خود می‌گیرند.
لازم به ذكر است كه در ممالك ـ مترقی 30% از مبتلایان به سرطان گردن رحم، هرگز آزمون پاپ اسمیر انجام نداده‌اند.
اگر تغییراتی كه منجر به سرطان گردن رحم می‌شود به موقع شناسایی و درمان شوند در 90% موارد این بیماری قابل پیشگیری می باشد (ACOG).

سرطان گردن رحم چیست؟
سلولهای بدن معمولاً رشد می‌كنند و تكثیر می‌شوند. این رشد و تكثیر سلولی با مكانیسم‌هایی كنترل می‌شوند و در حد خاصی مهار می‌گردند كه اگر این مهاربه هر علت از بین برود، رشد لجام گسیخته این سلولها موجب ایجاد تومور می‌شود و این تومورها ممكن است بدخیم شوند.
تغییراتی كه موجب تبدیل یك سلول سالم به یك سلول بدخیم توموری (سرطانی) می‌شوند معمولاً به تدریج رخ می‌دهند ودرمورد سلولهای پوششی گردن رحم این جریان می‌تواند سالها طول بكشد، و این طول زمان به ما فرصت كافی می‌دهد تا با انجام منظم پاپ اسمیر كه آزمون پذیرفته‌شده‌ای برای غربالگری سلولهای تغییر یافته و مستعد ایجاد سرطان می‌باشد، آنها را شناسایی كنیم.
زمانیكه این تغییرات سلولی به مرحله‌ای برسد كه ما را از بابت خطر سرطانی شدن گوش به زنگ نماید اصطلاحاً می‌گوییم این سلولها دچار دیس‌پلازی شده‌اند عمق این تغییرات در سلولها (یعنی عمقی از لایه سلولی كه درگیر است) شدت دیس‌پلازی را معین می‌كند، و اگر سلولهای تغییر یافته از غشای پایه (غشایی را كه مابین مخاط و زیر مخاط وجود دارد ) رد شوند، اصطلاحاً مهاجم شده‌اند و بالاخص اگر به فضاهای لنفی و عروقی دست‌اندازی نمایند می‌توانند از راه خون و لنف به مناطق دیگر بدن هم انتشار كند.
اگر این سلولها از مكان اولیه خود به جای دیگری هم پخش شوند یا مهاجرت كنند اصطلاحاً به آن متاستاز گفته می‌شود. سلولهای سرطانی ممكن است بطور موضعی انتشار یابند یا از جای خود جدا شده و از راه خون یا لنف پخش شوند و به نقاط دوردست بروند. لازم به ذكر است كه سلول‌های سرطانی علاوه بر رشد لجام گسیخته، مشخصه دیگری هم دارند، و آن سست بودن اتصال بین سلولهاست كه موجب می‌شود آنها به راحتی از جای خود كنده شده و به نقاط دیگر بدن مهاجرت نموده و در‌ آنجا تكثیر یابند.
گردن رحم چیست؟
رحم عضو گلابی شكلی است كه از بالا به لوله‌های رحمی (2 عدد لوله رحمی كه مجاری انتقال تخمك یا جنین از تخمدان‌ها به رحم هستند) و عناصر نگهدارنده رحم در محل خود واز پایین به مهبل (واژن یا مجرای زایمانی) متصل می‌شود. خود رحم دو قسمت دارد: جسم رحم و گردن رحم؛ گردن رحم قسمت استوانه‌ای شكلی است كه از جسم رحم به داخل واژن امتداد می‌یابد. این بخش از یك قسمت عضلانی ـ همبندی و یك پوشش مخاطی تشكیل شده. پوشش مخاطی گردن رحم شامل دو بخش است: داخل گردن (اندوسرویكال یا داخل مجرای گردن رحم) كه متشكل از سلولهای استوانه‌ای مژكدار مترشحه است و خارج مجرای گردن رحم (اگزوسریكال یا داخل واژن) كه از سلولهای موزائیك شكل سنگفرشی تشكیل شده.
محل تبدیل این دو نوع پوشش مخاطی را اتصال سنگفرشی ـ ستونی (Squamo columnar junction) میگویند. این محل اتصال یك نقطه ثابت نیست بلكه از كودكی تا یائسگی براساس وضعیت هورمونی و میزان PH واژن (اسیدی یا قلیایی بودن واژن) تغییر می‌كند، به محدوده‌ای كه این تغییرات رخ می‌دهد منطقه انتقالی می‌گویند. محل اتصال سنگفرشی ـ ستونی جایی است كه بیش از همه‌جابه تغییرات ناشی از عوامل آسیب‌رسان حساس است و اكثر سرطانهای گردن رحم هم از این منطقه شروع می‌شوند، و لذا لازم است كه در بررسی‌های انجام شده اعم از آزمون پاپ اسمیر و كلپوسكوپی حتماً توجه خاصی به آن مبذول شود.


غربالگری برای یك بیماری یعنی چه؟
غربالگری یعنی انجام بررسی‌هایی كه به ما نشان بدهند كدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به یك بیماری خاص قرار دارند و در نتیجه لازم است مورد بررسی‌های تكمیلی دقیقتر و پرهزینه‌تر قرار بگیرند. جواب مثبت غربالگری به معنی این نیست كه حتماً فرد مبتلی است و جواب منفی هم به معنی این نمی‌باشد كه فرد حتماً سالم است، اما كسانیكه در آزمون غربالگری مثبت تلقی می‌شوند به احتمال بیشتری نسبت به كسانی كه منفی هستند ممكن است دچار بیماری یا مشكل مورد بررسی باشند و اگر جواب آزمون غربالگری منفی باشد احتمال ابتلای فرد به اختلال مورد بررسی كمتر است. این كار موجب می‌شود كه ما مجبور نباشیم بررسی‌های گران قیمت، دردناك و گاه عارضه‌دار را به همه تحمیل كنیم.
در سیاستگذاری‌های بهداشتی ، میزان هزینه تحمیل شده به جامعه بامیزان هزینه‌ای كه در اثر انجام آزمون صرفه‌جویی می‌شود. (هزینه فقط شامل قیمت انجام آزمون یا انجام جراحی نیست، بلكه این مطلب را هم در نظر می‌گیریم كه برای انجام یك آزمون باید افرادی را آموزش داد، آزمایشگاه تجهیز كرد و … و در اثر یك بیماری فردی كه می‌تواند در جامعه مفید و مولد باشد ناتوان یا حذف می‌گردد و در نتیجه هزینه‌ای كه برای آموزش و … او صرف شده بر باد می‌رود، خانواده‌اش متأثر از وضعیت او می‌گردند و …).
لازم است یك آزمون غربالگری حتی الامكان پرهزینه نباشد، و بتواند یك بیماری را قبل از شروع یا در مراحل اولیه شناسایی كند و در آن مرحله بیماری علاج داشته باشد، در واقع درمورد بیماریهایی كه با غربالگری ، نتیجه عملی بدست نمی‌آوریم، این كار انجام نمی‌شود.
سرطان گردن رحم قابل پیشگویی (شناسایی حتی قبل از وقوع)، و قابل درمان و پیشگیری (در صورت تشخیص به موقع) است، پس انجام آزمون‌های غربالگری در سطح وسیع، درمورد آن توجیه منطقی دارد.

روش‌های غربالگری سرطان گردن رحم
1. آزمون پاپ اسمیر سنتی
2. آزمون پاپ اسمیر بر مبنای مایع
3. آزمون غربالگری ویروس پاپلیوم انسانی
4. آزمون سفید شدن مخاط تحت تأثیر اسید استیك
5. آزمون كلپوسكوپی
6. مخروط برداری
درواقع 4 مورد اول آزمون‌های غربالگری و دو مورد آخر روشهای بررسی تكمیلی هستند.

1. آزمون پاپ اسمیر سنتی:
لازم است حداكثر تا 3 سال پس از شروع اولین مقاربت جنسی، انجام دوره‌ای این آزمون هم شروع شود و انجام آن از 21 سالگی دیرتر شروع نشود (البته شرط دوم در مناطقی كه بكارت موضوع مهمی است، قابل انجام نمی‌باشد). پس از اولین بار كه آزمون پاپ‌ اسمیر انجام شد و جواب آن منفی یا طبیعی یا سالم گزارش شد سالی یكبار باید این آزمون تكرار شود. بهتر است تا سن 30 سالگی حتماً این آزمون سالانه (یا اگر به روش مایع انجام شد حداكثر هر 2 سال) انجام بگیرد. البته به شرط فقدان هر نوع عامل خطرساز ممكن است پس از 3 دوره متوالی جواب كاملاً سالم، فواصل انجام آزمون را به هر 3 سال افزایش داد. (بالاخص بالای 30 سالگی).
اگر در زنی كه سن او از 30 سال بیشتر است جواب هر و آزمون پاپ اسمیر و بررسی DNA پاپیلوم انسانی منفی بود، می‌توان فواصل غربالگری را به 3 سال افزایش داد. اگر رحم كسی را با جراحی برداشته‌ایم ولی گردن رحم او باقی مانده، باید طبق روال معمول آزمون‌های غربالگری برای او انجام شود.
اگر گردن رحم هم برداشته شده باشد، در صورتی كه سابقه CIN 2,3 داشته باشد باید تا 3 بار جواب طبیعی پاپ اسمیر، این آزمون برای او انجام شود.
اگر زنی عامل خطرسازی برای سرطان گردن رحم ندارد یا در ده سال اخیر جواب مثبتی نداشته یا در سه سال اخیر نتیجه آزمون پاپ اسمیر او منفی بود، به شرط اینكه HPV – DNA او هم مثبت نباشد، می‌توانیم درحدود 65 تا 70 سالگی انجام آزمون پاپ اسمیر را قطع كنیم.


پاپ اسمیر بر مبنای مایع: برای اطلاع بیشتر به سایت www.thinprep.com مراجعه نمایید.
كولپوسكوپی به معنی مشاهده‌ی گردن رحم با بزرگنمایی و نور كافی برای ملاحظه‌ی تغییرات مخاطی و عروقی است كه احتمال وجود بدخیمی یا ضایعات پیش‌بدخیمی را مطرح می‌نماید. برای اطلاعات بیشتر را می‌توانید به سایت زیر مراجعه كنید. www.isccp.com

واكسن HPV برای پیشگیری:
از آنجا كه نقش ویروس پاپیلوم انسانی ( HPV) در ایجاد سرطان گردن رحم ثابت شده است، با واكسیناسیون بر علیه انواع پرخطر این ویروس می‌توان انتقال و عفونت پایدار با این ویروس را محدود كرد. لازم است كه این واكسن قبل از مواجهه با ویروس تزریق شود (درحال حاضر تزریق آنرا درتمام دختران 12 ساله توصیه می‌كنند).
دو نوع واكسن HPV كه برعلیه تعدادی از ویروسهای این گروه تولید شده است، واكسن چهارگانه برعلیه گونه‌های 6 و 11 و 16 و 18 وواكسن دو ‌گانه برعلیه انواع 16 و 18 ؛ این وا كسن موجب كاهش میزان عفونت پایدار HPV و CIN می‌شوند (حدود 90% محافظت).

* عوامل خطرساز سرطان گردن رحم:
هرعاملی كه سیستم ایمنی یا سلامتی عمومی بدن را به مخاطره بیندازد و یا احتمال مواجهه با ویروس پاپیلوم انسانی را زیاد كند، موجب افزایش خطر ابتلا به این بیماری می‌شود از جمله:
1. خود فرد یا شریك جنسی او با بیش از یك نفر رابطه جنسی داشته باشند، و با افزایش تعداد نفرات، خطر زیادتر می‌شود.
2. شریك جنسی فرد با كسی كه سرطان گردن رحم داشته در گذشته رابطه جنسی داشته باشد
3. اولین مقاربت قبل از 18ـ16 سالگی و بالاخص حوالی بلوغ رخ داده باشد.
4. سیگار و یا حتی استنشاق دود سیگار افراد دیگر
5. ایدز و آلودگی با HIV
6. پیوند اعضا مثلاً پیوند كلیه
7. سابقه ابتلا به سایر بیماریهای مقاربتی.
8. سابقه مواجهه با دارویی بنام (دی‌اتیل استیل بسترول) (DES) در زمان جنینی،
9. سابقه سرطانهای گردن رحم، مهبل و عانه،
10. عدم انجام آزمون پاپ‌اسمیر بطور منظم (30% زنان مبتلا به سرطان مهاجم گردن رحم در طول عمر خود هرگز پاپ‌اسمیر انجام نداده‌اند و 50% در عرض 3 سال اخیر آنرا انجام نداده‌اند،
11. مصرف قرصهای ضد بارداری ممكن است سرطانهای گردن رحم را افزایش دهد.

* آیا سرطان گردن رحم مسری است؟
با توجه به اینكه نقش ویروس پاپیلوم انسانی در این بیماری ثابت شده، می‌توان آنرا قابل انتقال از طریق مقاربتی دانست. 99% زنانی كه دچار سرطان گردن رحم می‌شوند آلوده به HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) هستند و 62% از آنان از انواع 16 و 18 می‌باشند.

• آیا سرطان گردن رحم ارثی است؟
در دانشگاه اوپسالای سوئد تحقیق شده كه زمینه‌های ژنتیكی هم در ابتلا به سرطان دهانه رحم نقش دارند. اگر اقوام درجه 1 (خواهر، مادر و دختر) كسی سرطان گردن رحم داشته باشد خطر ابتلا به آن زیاد می‌شود و احتمال ابتلا در سنین پایین هم زیادتر می‌شود. علیرغم این ارتباط ارثی، سرطان مهاجم گردن رحم با انجام منظم و دوره‌ای آزمون پاپ اسمیر قابل پیشگیری است.
Schoell wim etal
Epldemrology & blology of cx.ca.
Semin. Of Surg.oncol 1999. 16: 203-211
علایم:
وجود و یا عدم وجود علایم و نشانه‌های بالینی و شدت آنها، تا حدودی به شدت پیشرفتگی بیماری بستگی دارد و ممكن است از بیماری بدون علامت تا وجود علایم درد لگنی، سنگینی لگن و مشكلات ادراری و مدفوعی متفاوت باشد، در ضمن تمام علایم مربوط به این بیماری ممكن است ناشی از سایر بیماریها و مشكلات كاملاً خوش‌خیم باشند. شایع‌ترین علامت خونریزی در اثر تماس (مثلاً مقاربت) است.
اگر دچار خونریزی و لكه بینی بالاخص بعد از مقاربت هستید یا ترشح غیرعادی از مهبل دارید و یا سایر علایم ذكر شده در فوق، حتماً برای علت‌یابی به پزشك خود مراجعه نمائید.

علایم سرطان گردن رحم: چه زمان به احتمال وجود این بیماری مشكوك شویم؟
انجام دوره‌ای و منظم آزمون پاپ‌اسمیر موجب تشخیص زودرس تغییراتی كه منجر به سرطان گردن رحم می‌شوند، و یا تشخیص زودهنگام سرطان می‌شود. دركسانیكه علامتدار می‌شوند، خونریزی واژنیال بالاخص متعاقب مقاربت یا معاینه (خونریزی در اثر تماس)، شایع‌ترین علامت است.
در صورت پیشروی بیماری ممكن است علایمی چون كاهش وزن یا انسداد حالبها و اختلالات ناشی از انسداد در كلیه و… رخ دهد. اگر به بدخیمی‌های گردن رحم مشكوكید: 1. معاینه دقیق بالینی، 2. انجام آزمون پاپ‌اسمیر، 3. اگر ضایعه بزرگ و قابل دیدن وجود دارد نمونه‌برداری از آن، 4. اگر ضایعه بزرگ و واضح وجود ندارد انجام كلپوسكوپی و نمونه‌برداری از نواحی مشكوك و كورتاژ و تراشیدن داخل مجرای گردن رحم، 5. مخروط برداری از گردن رحم.
30% از موارد سرطان گردن رحم در زنانی رخ می‌دهد كه هرگز پاپ‌ اسمیر انجام نداده‌اند و … این میزان در ممالك رو به ترقی به 60% هم می‌رسند.

انواع سرطانهای گردن رحم:
سرطانهای گردن رحم ممكن است از سلولهای خود آن نشأت گرفته باشند یا از جاهای دیگر به آن منتشر شده باشند.
انواع سرطانهای ناشی از سلولهای بومی این عضو شامل:
سرطان سلول سنگفرشی
سرطان سلول غددی
سرطان مخلوط سنگفرشی و غددی
ساركوم یا سرطان ناشی از بافت همبند گردن رحم می‌باشند.
ملانوم بدخیم ممكن است از نقاط رنگدانه‌ای (melanosis) خود این منطقه نشأت گرفته باشد.
سرطانهای سلول‌های نور و اندوكرین هم بندرت در گردن رحم رخ می‌دهند.

* الگوهای انتشار سرطانهای گردن رحم:
انتشار موضعی
ـ از راه خون
ـ از راه لنف
ـ از راه صفاق

* راهكارهای درمانی:
در مراحل اولیه و تا زمانی كه بیماری محدود به لگن باشد روشهای جراحی با یا بدون رادیوتراپی (اشعه درمانی) و اگر متاستاز دوردست داده باشد اشعه درمانی با یا بدون شیمی درمانی بكار می‌رود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین 1388ساعت 13:33  توسط   | 

شناخت سرطان سینه

 

 

 

 

 

خطر ابتلا به این سرطان، با افزایش سن بیشتر می گردد. خانم ها در هر سنی، باید ماموگرافی سینه را ماهانه انجام بدهند

در گذشته به این نتیجه رسیده بودند که استفاده از دئودرانت ها در زیر بغل (موادی که با از بین‌ بردن باكتری‌های سطح پوست، مانع ایجاد بوی بد عرق می ‌شوند مثل مام و اسپری) و تراشیدن موهای این قسمت، باعث نفوذ مواد شیمیایی به داخل پوست و ایجاد سرطان سینه می شود. خدا را شکر که این نظریه درست نیست، اما هنوز خانم هایی پیدا می شوند که بر اساس این نظریه از مصرف دئودرانت ها و غیره اجتناب می کنند.

وجود توده سفت در سینه نیز یکی از عوامل بروز سرطان سینه می باشد. بیشتر از 80 درصد توده ها بدون خطر می باشند.

سرطان سینه در هر دو سینه قابلیت رشد دارد و ربطی کوچک یا بزرگ بودن سینه ندارد. برخی معتقدند افرادی که سینه های کوچک دارند، کمتر دچار این سرطان می شوند که این عقیده کاملا غلط است.

چه کسانی در معرض خطر بیشتری قرار دارند؟

1- خود فرد: بر این اساس افرادی که در گذشته سرطان سینه داشته اند، احتمال دچار شدن به این سرطان در آنها بیشتر است.

2- فامیل: اگر نزدیکان درجه اول، سرطان سینه داشته باشند.

3- زنانی که اولین بچه خود را در سن بالایی به دنیا می آورند.

4- تغییرات در سینه

5- کسانی که استرس دارند

6- چاقی و افزایش وزن

7- نداشتن فعالیت بدنی

8- استفاده از توتون، تنباکو و دخانیات

9- نوشیدن مشروبات الکلی

علامت های تشخیص سرطان سینه

- جوش و یا دانه روی پوست سینه، هاله اطراف آن و یا نوک سینه

- هرگونه برآمدگی در سینه

- ترشح مایع از نوک سینه

- توده سفت و محکم در سینه

- توده سفت و محکم در زیر بازو

- حساس بودن نوک سینه

- تغییر در اندازه ی سینه

- تمایل نوک سینه به طرف داخل

توجه داشته باشید که بیشتر اوقات این علائم، دلیل بر وجود سرطان نیست. لذا بهتر است در این باره نزد یک پزشک بروید تا مطمئن شوید.

درمان

درمان های مختلفی برای سرطان سینه شناخته شده است. یکی از مهم ترین درمان ها بستگی به محل دقیق سرطان دارد و مشخص می کند که آیا هر دو سینه درگیر هستند و نیز فاصله سلول سرطانی از دیگر نقاط بدن چقدر است؟

اندازه سلول سرطانی، نوع و محل واقع شدن، وضعیت گیرنده های استروژن و پروژسترون، سن بیمار و سلامتی او و عقیده بیمار، از جمله سؤالاتی هستند که می توان درمان را با آنها شروع کرد. درمان های مختلفی وجود دارد، از جمله:

- جراحی: که شامل برداشتن سلول سرطانی، برداشتن سینه و برداشتن عضله سینه است.

- شیمی درمانی

- رادیوتراپی (اشعه درمانی)

- هورمون درمانی: این درمان باعث توقف اثر استروژن بر سلول های سرطانی سینه می گردد. این درمان وقتی استفاده می شود که استرژن و پروژسترون در بروز سرطان نقش داشته اند.

سلامت سینه و بستن سینه بند

یکی از علل به وجود آمدن این سرطان، بستن سینه بندهای فنری است.

هنگامی که خانم ها سینه بند تنگ می پوشند، باعث وارد آمدن فشار به سینه می شود و راه عبور رگ های لنفاوی را می گیرد. این مسئله باعث به وجود آمدن درد، حساس شدن و پدید آمدن کیست می گردد.

خانم هایی که 24 ساعت در روز سینه بند می بندند، 4/3 احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند.

خانم هایی که 12 ساعت در روز سینه بند می بندند، 52/1 احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند.

خانم هایی که به ندرت سینه بند می بندند، 168/1 احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند.

گره لنفاوی یک قسمت از سیستم ایمنی را تشکیل می دهد و به مقابله بدن در برابر عفونت و بیماری کمک می کند.

هنگامی که سرطان سینه شروع به رشد می کند و پخش می شود، اولین جایی را که درگیر می کند، گره لنفاوی است. اگر در این مرحله درمان شروع نشود، سلول سرطانی در بدن پخش می شود، به این ترتیب که ریه، استخوان یا مغز را گرفتار می کند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین 1388ساعت 13:25  توسط   | 

وسیله داخل رحمی (آی.یو.دی)

وسیله داخل رحمی یا آی.یو.دی یکی از وسایل پیشگیری از باداری است. سازمان جهانی بهداشت سلامت مصرف وسیله داخل رحمی را تایید کرده است.

آی.یو.دی ها در برخی از کشورهای در حال رشد، یکی از پرمصرف ترین و رایج ترین وسایل ضد بارداری محسوب می‎شوند. این وسایل را در صورت نیاز می توان تنها پس از یک معاینه پزشکی به کار برد. در ضمن نیازی به تصمیم گیری روزانه در مورد استفاده از آنها نیست.

دخالت مصرف کننده در نحوه استفاده از آن بسیار ناچیز است. محل اصلی قرار گرفتن آی.یو.دی در حفره رحم است.

 

در طراحی آی.یو.دی سه اصل زیر در نظر گرفته می ‎شود:

 

 • اثر ضد بارداری بیشتری داشته باشد.

 • به آسانی بتوان آن را در داخل رحم قرارداد.

 • در مدت مورد لزوم در رحم باقی بماند.

 

میزان اثر

احتمال حاملگی با وجود داشتن آی.یو.دی یک تا سه حاملگی در 100 زن در سال است و پس از گذاشتن وسیله فرد نقشی در میزان عدم موفقیت آن ندارد. زیرا علت آن دفع یا قرار دادن نادرست وسیله است.

 

موارد مصرف آی.یو.دی

 • خانمهایی که یک فرزند داشته و تمایل به فاصله گذاری دارند.

 • خانمهای شیرده.

 • خانمهایی که از روش هورمونی به دلایل پزشکی نمی خواهند استفاده کنند.

 

مزایای مصرف

 • دخالت مصرف کننده در نحوه استفاده از آن ناچیز است.

 • طولانی اثر بوده و بعضی از انواع آن بخوبی تا هشت سال موثر است.

 • وسیله ای موثر و برگشت پذیر در پیشگیری از بارداری است.

 • در عمل نزدیکی دخالتی ندارد.

 • اثرات زیان بار بر حاملگی های بعدی ندارد.

 

موارد منع مصرف

 • احتمال وجود حاملگی، نظیر زمانی که شروع قاعدگی به تاخیر افتاده باشد.

 • درد شدید در ناحیه زیر شکم همراه با تب و لرز که احتمالاً به دلیل التهاب و عفونت حاد لگن است.

 • وجود عفونت دستگاه تناسلی بدنبال سقط و یا زایمان.

 • خونریزی رحمی با علت ناشناخته.

 • سابقه حاملگی خارج از رحمی.

 • بیماریهای انعقادی خون.

 • بیماریهای دریچه ای قلب.

 • کم خونی (زیرا آی.یو.دی می‎توانند سبب افزایش خونریزی قاعدگی شود.)

 • مرض قند.

 • خانمی که تابحال زایمان نکرده است.

 • اختلالات ساختمانی رحم، مثل رحم دوشاخه.

 • سابقه انجام جراحی روی لوله های رحمی.

 • سرطانهای رحم و دهانه رحم.

 

عوارض آی.یو.دی

مهمترین عوارض آی.یو.دی به شرح زیرند که در تمامی این موارد بایستی با پزشک یا کارشناس مربوطه مشاوره کرد:

درد و خونریزی، کم خونی، سوراخ کردن رحم، دفع خود به خود، حاملگی، عفونت رحمی.

 

زمان گذاشتن آی.یو.دی

بهترین زمان برای گذاردن آی.یو.دی در روزهای پایان عادت ماهانه است زیرا گذاشتن آی.یو.دی در این زمان راحتتر است و احتمال بارداری نیز وجود ندارد.اما گذاردن آی.یو.دی فقط محدود به همین زمان نیست و خانمی که مطمئن است که باردار نیست، در هر زمانی می توان برایش آی.یو.دی گذاشت.

 

گذاشتن آی.یو.دی بعد از سقط

آی.یو.دی را بلافاصله پس از انجام سقط قانونی و غیر عفونی و در سقط جنین های سه ماهه اول می توان گذاشت. ولی گذاشتن آی.یو.دی بلافاصله پس از سقط های سه ماهه دوم و سوم توصیه نمی‎شود و بهتر است 6 هفته بعد آی.یو.دی گذاشته شود. پس از سقط‎های غیر قانونی به علت خطر بروز عفونت، بیشتر پزشکان گذاشتن آی.یو.دی را توصیه نمی‎کنند.

 

پیگیری آی.یو.دی

زنانی که از آی.یو.دی استفاده می‎کنند، باید پس از نخستین دوره قاعدگی از نظر احتمال خروج این وسیله معاینه شوند و یک بار دیگر هم در سومین دوره قاعدگی و برای دشواری؛های احتمالی مانند درد و خونریزی، معاینه و ارزیابی شوند و پس از این مدت باید هر شش ماه تا یک سال، یک بار معاینه شوند.

 

علائم هشدار دهنده

بروز علایم زیر ممکن است نشانگر عفونت و یا خروج آی.یو.دی باشد که در صورت بروز آنها فوراً باید به پزشک و یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه شود:

 • تاخیر در قاعدگی یا بروز حاملگی.

 • بروز درد شکمی.

 • ترشح غیر عادی و عفونی.

 • احساس کسالت، تب و لرز.

 • ناپدید شدن نخ آی.یو.دی.

 

یاد آوریهای لازم

 • جهت اطمینان از وجود آی.یو.دی در چند ماه اول، فرد باید نخ آی.یو.دی خود را کنترل کند. پس از گذاردن آی.یو.دی نخی که بدنباله آن است کمی از دهانه رحم بیرون می ماند که فرد می تواند با بردن انگشت به داخل مهبل و لمس آن قبل از نزدیکی و یا لااقل پس از هر قاعدگی، از وجود آن مطمئن شود.

 • معاینه توسط فرد تعلیم دیده در ماه اول س از گذاردن و سپس سالانه انجام پذیرد زیرا مکن است آی.یو.دی از رحم خارج شود و فرد بدون آنکه متوجه شود،حامله شود.

 • اگر مشکلی در عرض 3-2 ماه اول پس از گذاردن آی.یو.دی ایجاد شود، غالباً برطرف می‎شود.

 • در ماه اول پس از گذاردن آی.یو.دی بهتر است جهت اطمینان بیشتر، از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری نیز استفاده شود.

 • اگر نخ آی.یو.دی دیده نشد، با سونوگرافی می توان از وجود آی.یو.دی در داخل رحم اطمینان حاصل کرد.

 • احتمال حاملگی در صورت وجود آی.یو.دی در داخل رحم بسیار بعید است. لیکن در صورت حاملگی احتمال سقط عفونی، پارگی کسیه آب و زایمان زودرس افزایش می یابد.

 

برداشتن آی.یو.دی

در موارد ذیل آی.یو.دی برداشته می‎شود:

 • هر موقع که شخص مایل باشد حامله شود.

 • آی.یو.دی مسی تا 8 سال کارآیی دارد و پس از این مدت بایستی تعویض شود. انواع پروژسترونی بایستی سالانه تعویض شوند.

 • بروز عوارض که با تشخیص پزشک است.

 

واقعیتهایی در برابر باورهای غلط موجود

 • پس از کارگذاری صحیح آی.یو.دی در داخل بدن به حرکت در نمی آید و بالا نمی‎رود.

 • آی.یو.دی زن را عقیم نمی سازد. اگر خانمی عفونت لگنی نداشته باشد، بعد از خروج آی.یو.دی حامله می‎شود.

 • آی.یو.دی در بدن شخص حرکت نمی‎کند و وارد معده یا قلب نمی‎شود. فقط اگر آی.یو.دی جابجا شود، معمولاً از رحم خارج و وارد مهبل می‎شود.

 • مصرف آی.یو.دی شیوع ناهنجاری های جنین را افزایش نمی دهد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین 1388ساعت 13:21  توسط   | 

روش پيشگيري از بارداري را درست انتخاب كنيد

بر اساس نمودار كه به وسيله بخش جمعيت اداره امور اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد در جهان انتشار يافته، ميزان استفاده از روش‌هاي پيشرفته پيشگيري از بارداري در ايران، 56 درصد و كل روش‌ها 73 درصد است. همچنين ميزان باروري 1/2 تولد براي هر زن ايراني قيد شده است.

آمار ديگري كه متعلق به 3 سال پيش است نشان مي‌دهد، طي سال 2005 تعداد 11 ميليون و 649 هزار زن متاهل در ايران از روش‌هاي پيشگيري از بارداري استفاده كرده‌اند كه بر همين اساس ايران جزو گروه كشورهايي قرار گرفت كه رواج روش‌هاي پيشگيري از بارداري در آن بالاي‌60 درصد است.

اين آمار كه از سوي سازمان ملل متحد اعلام شد، نشان مي‌داد بر اساس نمودار جهاني استفاده از وسايل پيشگيري از بارداري 2005، طي همين سال 9/1 درصد از مردان و 5/15 درصد از زنان ايراني خود را با روش‌هاي پيشرفته عقيم كرده‌اند.

در اين گزارش، در ايران ميزان مصرف قرص ضدحاملگي 9/20 درصد، روش جلوگيري از بارداري تزريقي يا ايمپلنت (زيرپوستي)‌ 9/2 درصد، آي.يو.دي 3/8 درصد و كاندوم 4/5 درصد قيد شده است.

انتخاب روش درست پيشگيري‌

مهم‌ترين معضل موجود در زمينه پيشگيري از بارداري در كشور عدم استفاده مطلوب افراد از امكانات و روش‌هاي جلوگيري موجود بيان مي‌شود. با وجود اين كه در حال حاضر امكانات، سطح آگاهي و علاقه در پيشگيري از حاملگي در كشور مطلوب است اما سطح استفاده مطلوب از اين امكانات به نسبت كشورهاي اروپايي بسيار پايين‌تر است كه مهم‌ترين علت اين معضل را مي‌توان داشتن تصورات نادرست نسبت به برخي از امكانات موجود دانست.

دكتر ملك‌منصور اقصي، متخصص زنان،‌ زايمان و نازايي در اين خصوص به ايسنا مي‌گويد: براي مثال، بسياري از افراد از مصرف قرص‌هاي ضدبارداري پرهيز مي‌كنند به تصور اين‌كه اين قرص افزايش وزن را به دنبال خواهد داشت. اما بايد توجه داشت كه اثرات قرص‌هاي ضدبارداري در كشورهاي مختلف متفاوت است، مثلا ايجاد پرمويي به دليل مصرف اين قرص‌ها در زنان كشورهاي مديترانه بيش از كشورهاي اروپايي ديده مي‌شود.

لذا نبايد اثرات انواع روش‌هاي پيشگيري از بارداري بويژه قرص‌ها را در كشورهاي گوناگون يكسان دانست، زيرا بررسي مضرات و محسنات انواع روش‌ها و قرص‌هاي ضد بارداري نيازمند انجام مطالعات مستمر و تحقيقات به روز است.

او مي‌گويد: بهترين شرايط پيشگيري از بارداري با كمترين درصد شكست زماني است كه همه امكانات و روش‌هاي جلوگيري از حاملگي فراهم بوده، اين امكانات به طور كامل به افراد معرفي شود و مهم‌تر از همه به خانواده‌ها جهت استفاده از مناسب‌ترين روش اجازه انتخاب داده شود.

پس از انجام معاينات لازم و تعيين وضعيت و شرايط سلامتي افراد بايد به خانواده‌ها فرصت انتخاب روش مورد نظر داده شود كه اين امر 70 تا 80 درصد موفقيت در روش را تضمين مي‌كند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، تداوم استفاده را مهم‌ترين شرط مطلوب بودن يك روش پيشگيري از بارداري عنوان و اظهار مي‌كند: در حال حاضر در ايران بيشترين روش مورد استفاده، برترين روش يعني پيشگيري از بارداري به كمك روش‌هاي طبيعي است كه‌ به طور معمول 20 درصد يعني بيشترين احتمال حاملگي را در پي دارد.

روش‌هاي پيشگيري در شبكه‌هاي بهداشت‌

معاون اداره كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس از پوشش 60 درصدي خدمات تنظيم خانواده در كشور خبر مي‌دهد و مي‌گويد: در حال حاضر حدود 11 روش پيشگيري از بارداري در شبكه ارائه خدمات به مردم عرضه مي‌شود و افراد مي‌توانند به منظور دستيابي به اهداف سلامت باروري، متناسب با سليقه و نياز خود از آن‌ استفاده كنند.دكتر اسلامي ادامه مي‌دهد: بارداري‌هاي ناخواسته به دو گروه يك همسر (يا زن يا مرد مخالف بارداري‌ هستند) و دو همسر (هر دو مخالف بارداري هستند) تقسيم مي‌شوند. طبيعتا سياست‌هاي اداره سلامت جمعيت خانواده، كاهش بارداري‌هاي ناخواسته دو همسر و پيشگيري از بارداري‌هاي پرخطر است.

او با بيان اين كه در حال حاضر دامنه وسيعي از روش‌هاي پيشگيري از بارداري به مردم ارائه مي‌شود، مي‌گويد: در حال حاضر حدود11 روش پيشگيري از بارداري در شبكه ارائه خدمات به مردم عرضه مي‌شود و افراد مي‌توانند متناسب با سليقه و نياز خود يكي از اين روش‌ها را انتخاب كرده و به اين ترتيب به اهداف سلامت باروري خود دست يابند.

اسلامي با اشاره به روش‌هاي اورژانس پيشگيري از بارداري ادامه مي‌دهد: در صورتي كه فردي از روش‌هاي مطمئن پيشگيري استفاده نمي‌كند و اين تصور بوجود آمده كه ممكن است باردار شود، استفاده از روش‌هاي اورژانس پيشگيري مي‌تواند تا 72 ساعت قابل استفاده باشد. اين روش‌ها در دسترس عموم افراد جامعه قرار دارد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین 1388ساعت 13:18  توسط   | 

ترغیب همسر برای یک رابطه آمیزشی خوب

اشاره : مدت هاست که از شروع زندگی مشترک شما و همسرتان گذشته است ، در حالی که شما همیشه شروع کننده و درخواست کننده روابط جنسی هستید. هرچند شما از پیش قدم شدن برای روابط جنسی هیچ مشکلی ندارید اما دوست دارید که گاهی هم همسرتان اولین قدم را برای شروع بردارد. و خیلی تمایل دارید که شریک جنسیتان به هنگام احساس تحریک جنسی و نیاز،از شما تقاضای آمیزش نماید !

 

اما چگونه همسرتان را متقاعد نمایید که رابطه جنسی را شما شروع نمایید :
همسرتان شاید احساس می کند که اجباری برای شروع رابطه ندارد. وی میداند که شوهرش هر وقت که بخواهد تقاضای خود را برای آمیزش مطرح میکند و او هم خواسته شوهرش را برآورده خواهد کرد. بنابراین تا وقتی که همیشه شما درخواست کننده باشید ، دیگر همسرتان اجباری برای خودش در اینکار نخواهد دید و احساس میکند که هرگز مجبور به شروع رابطه نخواهد بود.
در نتیجه گاهی لازم است که تحمل داشته باشید و به همسرتان بیاموزید که همیشه منتظر پیشنهاد از طرف شما نباشد و برای شما خیلی لذتبخش است که گاهی او پیشنهاد یک آمیزش را بدهد .
 
همسرتان نباید تصور کند که درخواست ازجانب او یک پدیده زشت محسوب شده و در صورت پیش قدم شدن برای شروع رابطه جنسی و یا صحبت درباره ی آن ، شوهرش او را دارای فساد اخلاقی بداند و ازش روی برگرداند .
شما باید برای همسرتان توضیح دهید که چگونه و با انجام چه کارهایی توسط وی،تحریک میشوید . به همسرتان بگویید که شما زن و شوهر هستید . شروع رابطه توسط او به هیچ وجه عیبی نداشته و حتی شما را خیلی خوشحال میکند. وقتی او نشانه های لذت را در وجود شما ببیند و مورد تشویق قرار گیرد،با میل و رغبت به شما روی می آورد.
 
بعضی از خانم ها بخاطر ترس از طرد شدن ازسوی شوهر خود ، هرگز برای شروع رابطه جنسی پیش قدم نمیشوند.آنها همیشه از بابت واکنش منفی از سوی شوهر خود نگرانند و میترسند عملی را انجام دهند که مورد پسند و رضایت شوهرش نباشد.
برای غلبه بر چنین احساسی باید همسرتان را مورد تشویق قرار دهید.و اگر رفتاری تحریک آمیز یا عاطفی با شما انجام داد پاسخ او را بدهید و با هم مرحله به مرحله جلو بروید.
به این ترتیب با واکنش مناسب به تحریکات او میتوانید اعتماد به نفس همسرتان را بالا برده و ترس او را از بین ببرید. بعد از مدتی همسر شما میتواند براحتی خودش آمیزش را شروع کند.


برای کمک بیشتر به او بهتر است برایش توضیح دهید که از انجام چه کارهایی در آمیزش لذت بیشتری میبرید.او با کمال میل آنها را برای شما انجام خواهد داد. هرگونه عکس العمل ناخوشایندی از جانب شما ممکن است تاثیر منفی در ذهن شریک جنسیتان بجا بگذارد.
 
گاهی هم ممکن است همسرتان سرحال نبوده و سر و حوصله برای آمیزش را نداشته باشد. کاهش میل جنسی در همسر یا عدم جذابیت شوهرش برای او و یا به خاطر نداشتن رضایت از رفتار شوهرش در زندگی و ... میتوانند باعث شوند تا همسرتان به بهانه های گوناگون مثل سردرد یا احساس کسالت از انجام عمل جنسی سرباز زند . چه برسد که بخواهد شروع کننده هم باشد .


بی میلی جنسی در همسرتان مشکلترین و سخت ترین موضوعی است که شما با آن مواجه می شوید. ابتدا باید بررسی کنید که علت بی علاقگی همسرتان به آمیزش چیست،سپس درصدد رفع علت آن برآیید.اگر به مرور زمان و بتدریج علاقه او نسبت به شما کم شده باشد، باید علت آنرا دقیقا بررسی نموده و موقعیت خود را تثبیت کنید.
اگر روابط جنسی برای همسرتان عادی شده، سعی کنید تا در روابط جنسی خود روش های جدید را امتحان کنید و جذابیت بیشتری به آن بدهید. صفات جذاب و مورد علاقه او و خواسته هایش را در خود زنده کنید و آتش عشق و علاقه همسرتان را نسبت به خودتان دوباره شعله ور کنید . بزودی خواهید دید که همسرتان برای آمیزش با شما تمایل پیدا می کند.
با کمی صبر و پشتکار و بکار گیری این نکات شما میتوانید همسرتان را متقاعد کنید تا در برخورد با شما برای شروع آمیزش پیش
قدم باشند

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین 1388ساعت 21:44  توسط   | 

آنچه مردان نياز دارند و زنان بايد رعايت كنند :

1- قدرت :

 اولين نياز مردان قدرت است ، قدرت جسمي ، مالي ، فرهنگي ،  سياسي و … ، قدرت روي مردان اثر دارد . پس بياييد اگر مردان كنار زندگيمان هزاران ايراد و ضعف دارند ، شما از نقاط قدرت و قوت او صحبت كنيد . تا زمانيكه روزي 4 بار با همسايه مقايسه شود ، 10 بار سرزنش گردد و چندين بار ضعفهاي خود را بشنود ، مطمئناً جايي براي رشد نخواهد بود .

 

2-قدرداني :

دومين نياز مردان قدردانی است . اگر نان خريده ، تشكر كنيد ، نگوئيد نان را مي خواهد خودش بخورد ، فقط قدرداني كنيد .

اگر با ذره اي روغن نباتي صداي قريژقريژ لولاي درب آشپزخانه را برطرف كرده ، قدرداني كنيد .

 

3-تأييد :

پر اشتباهترين كار را در لحظه به مردان نگوئيد . بگوييد قبولت دارم . آفرين مي دونم ميتوني و بعد آرام آرام توصيه هاي لازم را بكنيد .

مردان مثل اسب هستند ، سركش و وحشي ، ابتدا بايد آرام شوند و بعد از آن از هيچ كاري دريغ نخواهند كرد يا بعبارت ديگر مثل كش هستند ، كه در لحظه نبايد كشيده شوند بلكه به آرامي .

 

4- تحسين :

كي اين درب را درست كرد ؟ من ! آفرين !  كي شير آشپزخانه را درست كرد ؟ من ! آفرين !  اگر بخواهيم موجب رشد بيشتر مردان شويم بايد نقاط قوت او را بر ملا كرد و او را تحسين نمود .

5-مورد پذيرش :

 مردان بايد مورد پذيرش قرار گيرند ، چه اشكالي دارد كه زن روزي يك بار به شوهر خود بگويد چقدر خوشحالم كه شما شوهر منی ! خواهر بگويد چقدر خوشحالم كه شما برادر منی !و...

 

 6- اعتماد :

 فرمول رشد جنس مذكر ، دادن مسئوليت متناسب با توان و اعتماد ( رشد = اعتماد + مسئولست در حد توان ) است . يا سيني استكان را به دست پسرتان ندهيد كه به آشپزخانه ببرد يا اگر داديد ، ديگر اعتماد كنيد .

200 تومان به پسر 7 ساله مان مي دهيم ، مي گوييم شام امشب با تو ،   ممكن است 20 عدد نان با آن بخرد یا 10 تا اشی مشی !  فقط سپاسگزاري كنيد .( تو عقلت نمی رسید و .... نه ! یک شب شام ،اشی مشی بخورید )

  

7- فضاي رشد و استقلال :

مردان نبايد فكر كنند گير افتا ده اند ، خود را مثل پرنده در قفس نبايد تصور كنند ، مخصوصاً زماني كه مرد ازدواج مي كند و زندگي جديدي را شروع مي كند ، نبايد تصور كند كه بسيار محدود و در بند شده است .

 

آنچه زنان نياز دارند و مردان بايد رعايت كنند :

1-درك :

 اولين نياز و ويتامين تجويز براي زنان ، درك است . درك نيازش ، درك احساسش ، درك عواطفش و… ادراك عميق جنس مؤنث كه پس از شناخت ميسر مي گردد ، بيشترين نيازي است كه زندگيها را تهديد مي كند .

 

2-توجه :

 ويتامين پر مصرف ديگر پس از درك ، توجه است که در رابطه با اجناس مؤنث باید رعایت شود .

3-صميميت :

 زنان زودتر صميمي مي شوند و به اين نياز آنها بايد توجه شود . شنوندة خوب بودن ، راز دل گفتن ، حافظة خوب ، مدل سازي فيزيكي و مسائل مطروحه در مبحث : چگونه صميمي شويم ، در ارتباط با جنس مؤنث بايد از طرف مردان رعايت شود .

 

4-حرف زدن :

 زنان نياز دارند كه شنيده شوند يا بعبارتي آنها بايد حرف بزنند ! اما به غلط مرسوم است هر جا كه زياد حرف مي زنند گفته مي شود: حمام زنانه راه انداخته اند در حاليكه اين يك نياز خانمها است .

5-اعتبار و ارزشمندي :

 زنان بايد احساس كنند در خانواده يك عضو مؤثر و ارزشمند هستند و در عمل و در قواعد بازي زندگي مؤثر باشند .

 

6-احترام :

 زنان بايد مورد احترام واقع شوند ، عضو محترم هر خانه ، خانم خانه است ، پس بسيار مهم است حق تقدم را در ورود و خروج و غيره رعايت كنيم ، سلام كردن و پيشي گرفتن در سلام به زنان مورد توجه آنان است و باعث ارتباط صميمي ميگردد .

 

7-قوت قلب :

 زن نيازمند يك تكيه گاه و قوت قلب است ، زنان در چتر حمايت مردان مي توانند رشد كنند البته از ياد نخواهيم برد كه پشت سر هر مرد موفقي يك زن مدبر نشسته است . اما تكيه گاه هر زن يك مرد است .

8-مرد مقتدر :

 زنان از مردان متعهد و مسئول خوششان مي آيد در جهت تأمين اين نياز زنان بايد تلاش شود تا صميميت لازم برقرار گردد . البته فکر نکنید مرد مقتدر برای زن مردی است که بلندتر  داد میزنه .

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین 1388ساعت 21:42  توسط   | 

زنان بخوانند...

براي آنكه زندگي زناشوئي از شادي ونشاط لازم برخوردار باشد، زن دربرابر شوهر بايد اصولي را رعايت كند. شما خانم محترم در صورتي كه اين اصول را رعايت كنيد ، همسر شما شيفته شما خواهد شد و تا آخر عمر عاشقانه دوستتان خواهد داشت . هرگز فراموش نكنيد يك پر را نمي توان با فشار و قدرت به جايي پرتاب كرد ولي همين پر را مي توان با جريان ساده هوا به هر جايي فرستاد .


?- دركليه موارد معيشت اعم از تملك ودرآمد وغيره ازكلمه ما استفاده نماييد نه من وتو ؛ فراموش نكنيد كه اكنون زندگي مشترك شروع شده ديگرمن وتومطرح نيست.

?- درمقابل شوهر خود هرچند حق باشما باشد، لجبازي واصرار نكنيد.

?- شوهر خود را بخصوص درمقابل بستگانش تحقير نكنيد. ازتعريف و تمجيد بستگان خود درمقابل آنان پرهيز نماييد.

?- از مخالفت ومشاجره با شوهر خود بپرهيزيد.

?- چنانچه كمك‎هائي ازطرف بستگان شما به شوهرتان شده آنها را به رخ او نكشيد.

?- با دوستان وآشنايان شوهرتان درمعاشرت‎ها بيش ازحد معمول گرم نگيريد.

?- شوهر خود را درمعاشرت با اقوامش محدود نكنيد.

? - دررفت و آمد و معاشرت با بستگان شوهر خود پيشقدم باشيد.

?- به بستگان نزديك شوهر خود (مادرشوهر، پدرشوهر، برادرشوهر، خواهرشوهرو) بيش از خويشاوندان ديگر احترام بگذاريد.

??- زحماتي كه براي پذيرايي خويشاوندان شوهر خود متحمل مي شويد به رخ شوهر خود نكشيد.

??- چنانچه در آمدي داريد و براي زندگي هزينه مي‎كنيد آن را بازگو نكنيد.

??- از مردان ديگر نزد شوهرتان تمجيد نكنيد. هيچ مردي را به رخ شوهرتان نكشيد و ترجيح ندهيد و در گفتار اين موضوع را رعايت كنيد.

??- براي انجام درخواستهاي خود با شوهرتان با خشونت و آمرانه برخورد ننماييد.

??- براي برآوردن نيازمنديهاي خود از نظر مادي و غير مادي امكانات شوهر خود را در نظر بگيريد و او را تحت فشار نگذاريد .

??- خود را براي شوهرتان بياراييد و بهترين و تميزترين لباس خود را در مقابل وي بپوشيد.

??- در مقابل شوهر خود با حالت افسرده و اخمو حاضر نشويد .او را در موقع ورود به خانه با لبخند و شاد وخندان استقبال كنيد.

??- پس از مراجعت شوهر خود به خانه كارهاي خود را حتي الامكان كنار بگذاريد ودر حضور او بنشينيد و با سخنان خوشايند و با گرمي با او خداحافظي كنيد.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین 1388ساعت 21:40  توسط   | 

آزادی جنسی ازدیدگاه اسلام

اصل آزادى طرفداران ازادى جنسى از آن جهت به این اصل كه تكیه گاه و اساس اصلى حقوق فردى بشمار رفته , تكیه كرده اند كه به گمان آنها این سلسله مسائل فاقد جنبه اجتماعى مى باشد زیرا به عقیده آنها آزادى جنسى یكفرد به حقوق دیگران ضربه نمى زند , فقط آنجا كه پاى فرزند و اطمینان پدرى و فرزندى به میان مىآید , حق شوهر پیدا مى شود و لازم مى گردد كه زن از باردار شدن از غیر شوهر قانونى خود , خوددارى كند , و تا زمانى كه وسائل ضد آبستنى در كار نبود لازم بود براى صیانت این حق مرد , زن عفاف و تقوا را رعایتكند تا نسبتبه شوهر خود وفادار بماند فعلا با وسائل موجود چنین ضرورتى در كار نیست. علیهذا در اینجا درباره دو قسمت باید تحقیق شود : یكى اینكه آزادى را جز آزادى دیگران و لزوم رعایت آنها نمى تواند محدود كند , دیگر اینكه روابط جنسى از ناحیه اطمینان پدر و فرزندى , با اجتماع و زندگى عمومى و حقوق اجتماعى ارتباط ندارد . اما قسمت اول باید ببینیم آن چیزى كه آزادى را باصطلاح حق مسلم بشر قرار مى دهد چیست ؟ بر خلاف تصور بسیارى از فلاسفه غرب آن چیزى كه مبنا و اساس حق و آزادى و لزوم رعایت و احترام آن مى گردد میل و هوى و اراده فرد نیست , بلكه استعدادى است كه آفرینش براى سیر مدارج ترقى و تكامل به وى داده است , اراده بشر تا آنجا محترم است كه با استعدادهاى عالى و مقدسى كه در نهاد بشر است هماهنگ باشد و او را در میبلا ترقى و تعالى بكشاند , اما آنجا كه بشر را به سوى فنا و نیستى سوق مى دهد و استعدادهاى نهانى را به هدر مى دهد احترامى نمى تواند داشته باشد , ما در آینده انشاءالله مستقلا و به طور تفصیل تحت عنوان انسان و آزادى مسئله آزادى را طرح خواهیم كرد , اینجا همین قدر یادآورى مى كنیم كه بسیار اشتباه استاگر خیال كنیم معنى اینكه انسان آزاد آفریده شده این است كه : به او میل و خواست و اراده داده شده است , و این میل باید محترم شناخته شود مگر آنجا كه با میل ها و خواستهاى دیگران مواجه و معارض شود و آزادى میل هاى دیگران را به خطر اندازد , ما ثابت مى كنیم كه علاوه بر آزادیها و حقوق دیگران , مصالح عالیه خود فرد نیز مى تواند آزادى او را محدود كند . بزرگترین تیشه اى كه به ریشه اخلاق زده شده به نام آزادى و از راه همین تفسیر غلطى است كه از آزادى شده است !  وقتى كه از آقاى[ ( راسل](سؤال مى شود آیا خود را به هیچ یكاز سیستمهاى اخلاقى مقید مى دانید ؟ جواب مى دهد : آرى , ولى جدا ساختن اخلاق از سیاست كار دشوارى است , به عقیده من علم اخلاق بایستى بدین طریق عرضه شود : فرض كنید زیدى بخواهد فلان عمل را كه براى خودش مفید بوده و در عین حال به همسایگانش زیان مى رساند انجام دهد , اگر زید بدین طریق براى همسایگان خود ایجاد مزاحمت كند آنان گرد هم جمع شده و خواهند گفت[ : ( ما به هیچ وجه موافق نیستیم باید كارى كرد كه او سوء استفاده نكند]( بنابراین ملاحظه مى شود كه كار ما به یك امر جنائى مختوم مى گردد و این قضیه كاملا منطقى و عقلانى است , روش اخلاقى من عبارت از ایجاد هماهنگى بین منافع عمومى و خصوصى افراد اجتماع مى باشد ( 1 ) .  این روش اخلاقى از لحاظ عملى بودن كمتر از مدینه فاضله افلاطون نیست, آقاى راسل در اخلاق , مقدساتى را به رسمیت نمى شناسد , معانى و مفاهیمى كه انسان آنها را برتر از منافع مادى شخص خود بداند و به خاطر آنها میل و خواست و اراده خود را محدود كند سراغ ندارد , اخلاقى را كه مبتنى بر چنین معانى و مفاهیم باشد اخلاق[ ( تابو]( مى خواند , یگانه چیزى را كه مقدس مى شمارد آزادى خواست و اراده و میل است , آزادى اراده و میل را فقط با مواجه شدن با میل و اراده دیگران در جهت مقابل , قابل تحدید مى داند , آنگاه گرفتار این بست مى شود كه در این صورت چه قدرتى مى تواند آزادى شخص را محدود كند و او را در مقابل آزادیهاى دیگران وادار به تسلیم و احترام نماید . مى گوید : قدرت منع و جلوگیرى دیگران , مى گوید : من كه به خاطر منافع خودم مى خواهم منافع دیگران را به خطر اندازم آنها به خاطر منافع خودشان با یكدیگر اتفاق خواهند كرد و جلو مرا خواهند گرفتو من ناچار تسلیم خواهم شد و اجبارا منافع خصوصى خود را با منافع عمومى هماهنگ خواهم كرد .  آقاى راسل مى خواهد با این بیان منافع خصوصى را حافظ و نگهدار حقوق عمومى معرفى كند , همین جا است كه عقیم بودن فلسفه اخلاقى او روشن مى گردد. بدیهى است اگر فرض كنیم همیشه افراد اجتماع یا گروههاى اجتماعى داراى قدرت و همیشه افراد و گروهها , آماده اتفاق و اتحاد علیه متجاوز مى باشند و همیشه یك فرد كه داراى قدرت كمترى است تصمیم مى گیرد علیه منافع اكثریت گام بردارد , البته در این صورت فرضیه آقاى راسل درست از آب در خواهد آمد . اما آیا همیشه افراد و گروهها داراى قدرت مساوى هستند ؟ آیا همیشه كسانى كه مورد تجاوز قرار مى گیرند آماده اتفاق و اتحادند ؟ آیا همیشه فرد علیه منافع اكثریتتصمیم مى گیرد ؟ متجاوز تا به زور و قدرت خود اعتماد نداشته باشد دست به تجاوز نمى زند .  اخلاقى كه آقاى راسل پیشنهاد مى كند قادر است تنها به ضعیفان توصیه كند كه از زور نیرومندان بترسند و به حقوق آنها تجاوز نكنند اما قادر نیست زورمندانى را كه علیه ناتوانان اتفاق مى كنند و اطمینان دارند كه مى توانند اعتراض آنان را با قوه قهریه پاسخ دهند به ترك تجاوز توصیه كند چونكه طبق این فلسفه عمل آنها ضد اخلاقى نیست . زیرا آنها ضرورتى نمى بینند كه منافع خصوصى خود را با منافع عمومى هماهنگكنند . این فلسفه اخلاقى بهترین توجیه كننده حق زورگوئى و دیكتاتورى است , عجب این است كه آقاى راسل شعار خود را در همه عمر آزادیخواهى و حمایت از حقوق ناتوانان قرار داده است اما فلسفه اى كه براى اخلاق ساخته استپایه هاى دیكتاتورى را استحكام مى بخشد . در فلاسفه غرب از این نمونه ها باز هم هست كه فیلسوفى فلسفه اش یك جور حكم میكند و شعار زندگیش طور دیگر .  آزادى جنسى  2- آزادى جنسى در غرب چه اشكالى دارد ؟  مرحوم مطهرى در نقد آزادى جنسى غرب مى فرماید : امیال انسان اشباع ناپذیراست ایشان پس از ذكر برخى اشعار در این زمینه به نقد سخنان دانشمندان غربى در این زمینه مى پردازند واما سخنان ایشان در این باره سعدى مى گوید :  مسأله حجاب  فرشته خوى شود آدمى زكم خوردن ـ و گر خورد چو بهائم بیفتد او چو جماد ـ  مراد هر كه برآرى مطیع امر تو گشتخلاف نفس كه فرمان دهد چو یافت مراد بوصیرى مصرى در قصیده معروف[ ( برده]( كه از شاهكارهاى ادبیات اسلامى است و در مدح رسول اكرم صلى الله علیه و آله استو ضمنا پند و اندرزهائى هم دارد مى گوید : النفس كالطفل ان تهمله شبعلى ـ حب الرضاع و ان تفطمه ینفطم ـ  یعنى نفس همچون طفل است كه به پستان علاقه مند است . اگر او را به حال خود بگذارى با همین میل باقى مى ماند و روز به روز ریشه دارتر مى شود و اگر او را از شیر بگیرى به ترك پستان خود مى گیرد . دیگرى مى گوید :  النفس راغبة اذا رغبتها ـ  و اذا ترد الى قلیل تقنع ـ  یعنى هر چه موجبات رغبت نفس را فراهم كنى بر رغبت مى افزاید ولى اگر او را به كم عادت دهى قناعت پیشه مى كند .  اشتباه فروید و امثال او در اینست كه پنداشته اند تنها راه آرام كردن غرائز , ارضاء و اشباع بى حد و حصر آنها است. اینها فقط متوجه محدودیتها و ممنوعیتها و عواقب سوء آنها شده اند و مدعى هستند كه قید و ممنوعیت , غریزه را عاصى و منحرف و سركش و نا آرام مى سازد . طرحشان اینست كه براى ایجاد آرامش این غریزه , باید به آن آزادى مطلق داد آن هم بدین معنى كه به زن اجازه هر جلوه گرى و به مرد اجازه هر تماسى داده شود .  اینها چون یك طرف قضیه را خوانده اند توجه نكرده اند كه همانطور كه محدودیت و ممنوعیت , غریزه را سركوب و تولید عقده مى كند , رها كردن و تسلیم شدن و در معرض تحریكات و تهییجات در آوردن آنرا دیوانه مى سازد , و چون این امكان وجود ندارد كه هر خواسته اى براى هر فردى برآورده شود , بلكه امكان ندارد همه خواسته هاى بى پایان یك فرد برآورده شود غریزه بدتر سركوب مى شود و عقده روحى به وجود مىآید .  به عقیده ما براى آرامش غریزه دو چیز لازم است : یكى ارضاء غریزه در حد حاجت طبیعى , و دیگر جلوگیرى از تهییج و تحریك آن . انسان از لحاظ حوائج طبیعى مانند چاه نفت است كه تراكم و تجمع گازهاى داخلى آن , خطر انفجار را به وجود مى آورد . در این صورت باید گاز آن را خارج كرد و به آتش داد ولى این آتش را هرگز باز طعمه زیاد نمى توان سیر كرد .  اینكه اجتماع به وسائل مختلف سمعى و بصرى و لمسى موجبات هیجان غریزه را فراهم كند و آنگاه بخواهد با ارضاء , غریزه دیوانه شده را آرام كند میسر نخواهد شد . هرگز بدین وسیله نمى توان آرامش و رضایت ایجاد كرد , بلكه بر اضطراب و تلاطم و نارضائى غریزه با هزاران عوارض روانى و جنایات ناشى از آن , افزوده مى شود .  تحریك و تهییج بى حساب غریزه جنسى عوارض وخیم دیگرى نظیر بلوغهاى زودرس و پیرى و فرسودگى نیز دارد .  از اینجا معلوم مى شود كه عارفان و نكته سنجان ما كه مى گویند : مراد هر كه برآرى مطیع نفس تو گشتخلاف نفس كه فرمان دهد چو یافت مراد با روشن بینى و روشن ضمیرى عارفانه خود به نكاتى برخورد كرده اند كه این آقایان روانشناس روانكاو كه در عصر علوم , نامشان جهان را پر كرده متوجه نشده اند .  اما اینكه مى گویند : الانسان حریص على ما منع منه مطلب صحیحى است ولى نیازمند به توضیح است . انسان به چیزى حرص مى ورزد كه هم از آن ممنوع شود و هم به سوى آن تحریك شود , به اصطلاح تمناى چیزى را در وجود شخصى بیدار كنند و آنگاه او را ممنوع سازند . اما اگر امرى اصلا عرضه نشود یا كمتر عرضه شود , حرص و ولع هم نسبت بدان كمتر خواهد بود .  فروید كه طرفدار سرسخت آزادى غریزه جنسى بود , خود متوجه شد كه خطا رفته است , لذا پیشنهاد كرد كه باید آن را از راه خاص خودش به مسیر دیگرى منحرف كرد و به مسائل علمى و هنرى نظیر نقاشى و غیره منعطف ساخت و به اصطلاح طرفدار تصعید شد . زیرا تجربه و آمار نشان داده بود كه با برداشتن قیود اجتماعى , بیماریها و عوارض روانى ناشى از غریزه جنسى بیشتر شده است . من نمى دانم آقاى فروید كه طرفدار تصعید است از چه راه آنرا پیشنهاد مى كند . آیا جز از طریق محدود كردن است ؟ در گذشته افراد بى خبر , به دانشجویان بیخبرتر از خود مى گفتند انحراف جنسى , یعنى هم جنس بازى , فقط در میان شرقیها رائج است و علتش هم دسترسى نداشتن به زن بر اثر قیود زیاد و حجاب است . اما طولى نكشید كه معلوم شد رواج این عمل زشت در میان اروپائیها صد درجه بیشتر از شرقیها است .  ما انكار نمى كنیم كه دسترسى نداشتن به زن موجب انحراف مى شود و باید شرائط ازدواج قانونى را سهل كرد , ولى بدون شك آن مقدار كه تبرج و خودنمائى زن در اجتماع و معاشرتهاى آزاد سبب انحراف جنسى مى شود به مراتب بیشتر از آن است كه محرومیت و دست نارسى سبب مى گردد .  اگر در مشرق زمین محرومیتها باعث انحراف جنسى و همجنس بازى شده است , در اروپا شهوترانیهاى زیاد باعث این انحراف گشته است , تا آنجا كه در بعضى كشورها همانطور كه در روزنامه هاى خبرى خواندیم رسمى و قانونى شد , و گفته شد چون ملتانگلستان عملا این كار را پذیرفته است قوه مقننه باید از ملت پیروى كند . یعنى نوعى رفراندوم قهرى صورت گرفته است. بالاتر اینكه در مجله اى خواندم در بعضى كشورهاى اروپائى پسرها رسما با یكدیگر ازدواج مى كنند .  در شرق هم , محرومین آن قدر سبب رواج انحراف جنسى نبودند كه صاحبان حرمسراها بودند , و به اصطلاح اعراب , این انحراف از[ ( بلاط]( ملوكو سلاطین آغاز شده است .  ( 1 ) جهانى كه من مى شناسم صفحه 65 - 64   

خبرگزاری فارس

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین 1388ساعت 21:37  توسط   | 

دستگاه تناسلی مرد

دستگاه تناسلي مرد، توليد اسپرم ،سلول هايي كه مي توانند به تخمك زن متصل شده، نوزاد را به وجود بياورند، را برعهده دارد. همچنين اين دستگاه هورمون هاي جنسي لازم براي توليد اسپرم و تكامل جنسي در دوران بلوغ را مي سازد. اعضاي تناسلي مرد از آلت تناسلي، بيضه و كيسه بيضه كه بيضه ها در آن آويزان هستند، تشكيل مي شوند. هر بيضه حاوي لوله هاي سمينيفر است كه اسپرم مي سازند. اسپرم در اپيديديم )يك لوله پيچ در پيچ كه پشت هر بيضه قرار دارد، نگهداري مي شود. يك لوله ديگر به نام وازدفران، هر اپيديديم را به يك مجراي انزالي وصل مي كند كه اين مجرا خود به پيشابراه وصل مي شود. سه غده يك جفت غده ساخت مني و غده پروستات(، مايعاتي را ترشح مي كنند كه وظيفه انتقال و تغذيه اسپرم را برعهده دارند؛ اين ترشحات همراه اسپرم، مايعي به نام مايع مني را تشكيل مي دهند. در طول فعاليت جنسي، بافت نعوظي آلت تناسلي، پر خون شده، آلت تناسلي را دراز و سفت مي كند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلاني مايع مني را از طريق هر وازدفران به طرف پيشابراه و خارج از آلت تناسلي مي رانند. بخش های خارجی دستگاه تناسلی مردان آلت تناسلي مردانه (Penis):درحالت عادي آلت تناسلي كوچك و شل مي باشد ولي پس از تحريك شدن بدليل جمع شدن خون در رگهاي آن به حالت نعوظ در مي آيد.حالت نعوظ حالتي است كه آلت بزرگ و سفت مي شود.اندازه آلت مردان د رحالت نعوظ بين 13 تا 18 سانتي متر مي باشد.این عضو در مردان به صورت استوانه ای شکل می باشد که از 3 بافت تو درتو تشکیل شده است.این بافتها اسفنجی شکل هستند و درواقع مانند جک های بادی عمل مکنند به اینصورت که حاوی سلول هایی می باشند که در هنگام تحریک جنسی ،با ارسال پیام عصبی و ترشح هورمون های خاص در بخش استوانه ای آلت آب را به خود جذب می کنند و مانند بادکنک های پر از آب به هم فشار آورده و سبب خیزش و نعوظ آلت تناسلی می شوند و بحث درباره این سلول ها تخصصی می باشد پوست آلت هم کاملآً قابل کشش است.بخش های روی تصویر:1) چین خوردگی بیرونی پوست ختنه گاه ( Foreskin's outside fold)2) مجرا ( Meatus)3) حشفه « کلاهک بلوطی شکل » ( Glans)4) لگام آلت تناسلي مردانه (  Frenulum)5) چین خوردگی داخلی پوست ختنه گاه ( Foreskin's inner fold)6) نوار برجسته و  پوسته  ترشح مخاط (Ridged band and mucocutaneous junction)

در مردان ختنه شده بخش های 1 و 5 و 6 وجود ندارد.

کیسه بیضه یا خایه ( Scortum )این عضو از بسیاری مخازن خون و اسپرم تشکیل شده و در واقع کار اصلیش تنظیم حرارت بیضه ها میباشد.بطور معمول در آقایون دو بیضه وجود دارد و به طور طبیعی بیضه سمت چپ بالاتر از بیضه سمت راست است .کیسه بیضه از ماهیچه هایی تشکیل شده که در هنگام گرما شل میشوند و بین بیضه و بدن فاصله می اندازند و در هنگام سرما هم جمع شده و بیضه ها رو به بدن میچسبونن.بدن انرژی زیادی رو صرف ثابت نگه داشتن دمای این منطقه میکند . بخش 7 روی تصویر بخش های داخلی دستگاه تناسلی مردان بيضه ها(testicle):عمل اصلي آنها توليد اسپرم مي باشد.با فرا رسيدن زمان بلوغ، ساخت مداوم اسپرم در بيضه ها با سرعت حدود 125 ‌ميليون اسپرم در روز شروع مي شود. اسپرم ها در اطراف ديـواره هاي لوله هاي سمينيفر تكامـل پيـدا مــي كنند و دم هاي آنها كه آنها را قادر به شنا كــردن مـي كـنند، بـه سمت مركز لوله ها قرار مي گيرند. اسپرم بالغ در يك لوله پيچ در پيچ به نام اپيديديم كه پشت هر بيضه قرار دارد، نگهداري مي شود. سرانجام اسپرم ها يا در طي فعاليت جنسي با انزال بيرون مي روند و يا به داخل بدن بازجذب مي شوند. در این بخش هورمونهایی مثل تستسترون، هورمون ابتدایی مردانه ، و اسپرمهای ناآماده تولید می شود.درون بیضه توده عظیمی از لوله که Seminiferous Tubules یا لوله منی ساز وجود دارد.  سه غده (دو غده ساخت مني و يك غده پروستات) مايعاتي را ترشح مي كنند كه وظيفه انتقال و تغذيه اسپرم را برعهده دارند. غده کوپر ، غده پيازي پيشابراهي (Bulbourethral)که در ابتدای برانگیختگی  آب را فراهم می کند تا لوله برون ریز از اسیدها و مواد ادراری پاکسازی بشود.این آب درابتدا حاوی هیچ اسپرمی نیست ولی اگر بعد از یکبار انزال مایع منی همچنان در لوله باقی مانده باشد در دفعاتبعد می تواند اسپرمها را با خودش حمل کند. اپیدیدیم (Epididymis) لوله قطور ماهیچه ای که روی بخش پشتی بیضه خوابیده که اسپرمها را انبار می کند و با انقباض و انبساط اسپرم ها را به پروستات می رساند و اسپرم ها در مایعی به نام منی که پروستات سازنده آن است غوطه ور می شوند این مایع دارای املاح و ویتامینها و مواد قندی زیادی است که از خون گرفته شده است.اگر آمیزش جنسی و هر کاری که سبب خروج منی شود انجام نگیرد این مایع و اسپرم ها به تدریج ازپوست جداره لوله های منی بر جذب خون می شود. محل عجان ، پرینه ، میان دوراه (Perineum)ماهیچه ای  که بین معقد و آلت تناسلی قرار دارد و در واقع هم آلت و هم مقعد راکنترل می کند. 

در شكل زير قسمتهاي مختلف اندام تناسلي مردان را مشاهده مي كنيد .قسمتهاي مهم آن عبارتند از:


+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین 1388ساعت 21:35  توسط   | 

دستگاه تناسلی زن

ساختارهاي داخلي دستگاه تناسلي زن (تخمدان ها، لوله هاي حمل تخمك، رحم و مهبل) در يك سوم پاييني شكم قرار دارند. تخمدان ها، حاوي فوليكول هايي هستند كه تخمك ها (سلول هايي كه با اسپرم مرد تركيب شده، نوزاد ايجاد مي كنند) را در خود نگه مي دارند. هر ماه يك تخمك بالغ شده، از تخمدان رها مي شود؛ شيپور (فيمبريا) تخمك را به داخل لوله حمل تخمك هدايت مي كند و از آنجا تخمك به طرف رحم رانده مي شود. مهبل كه مسيري با جدار عضلاني است، ارتباط رحم را با خارج بدن برقرار مي سازد. ساختارهاي خارجي كه مجموعاً فرج نام دارند، شامل كليتوريس حساس و چين هاي پوستي به نام لب هستند كه ورودي مهبل و پيشابراه را محافظت مي كنند. غدد بارتولن كه مايعي را براي ليز كردن در حين مقاربت جنسي ترشح مي كنند، درست در داخل ورودي مهبل قرار دارند.
تغييرات حاصل از بلوغ در دختران
بلوغ دوره اي است كه در طي آن، مشخصات جنسي ايجاد و اعضاي تناسلي بالغ مي شوند. در دختران، بلوغ بين‌۱۰ تا ۱۴ ‌سالگي شروع مي شود و۳ ‌تا ۴ ‌سال طول مي كشد. غده هيپوفيز شروع به ترشح هورمون هايي مي كند كه تخمدان ها را براي توليد هورمون هاي جنسي زنانه يعني استروژن و پروژسترون، تحريك مي كنند. اين هورمون ها باعث ايجاد تغييرات فيزيكي از جمله بزرگي پستان ها و لگن ها و رشد موهاي عانه و زير بغل مي شوند و به دنبال آن، تخمك گذاري و قاعدگي را تحريك مي كنند.
چرخه قاعدگي
چرخه قاعدگي
در طول چرخه قاعدگي، بدن زن براي بارداري احتمالي آماده مي شود. اين چرخه به وسيله ۴ هورمون تنظيم مي شود. هورمون تحريك كننده فوليكول و هورمون لوتئيني كه از غده هيپوفيز ترشح مي شوند، باعث بلوغ يك تخمك در يك فوليكول و آزاد شدن آن مي شود. تخمك و فوليكول آن، استروژن و پروژسترون ترشح مي كنند كه باعث ضخيم شدن مخاط رحم مي شوند. اگر يك تخمك بارور شود، خود را وارد سطوح داخلي رحم مي كند و اگر بارور نشود، در طول قاعدگي به همراه خون و سلول هاي حاصل از مخاط داخلي رحم، از بدن خارج مي شود. اين چرخه حدود ۲۸ ‌روز طول مي كشد ولي مدت زمان آن ممكن است از ماهي تا ماه ديگر و از زني به زن ديگر فرق كند. يك چرخه قاعدگي كامل
اين تصوير تغييرات حاصل در آندومتر(مخاط رحم) و تخمـدان را در طي چرخـه قاعدگي نشـان مي دهد. تخمك مي تواند در زمان تخمك گذاري كه از فوليكول آزاد مي شود، به وسيله يك اسپرم بارور گردد.
نقس پستان ها
پستان ها در تحريك جنسي نقش دارند و نقش اصلي آنها توليد شير براي نوزادان است. در طول بلوغ، هورمون استروژن باعث رشد و تكامل پستان ها مي شود. در طول بارداري، تغييرات هورموني، پستان ها را باز هم بزرگتر مي كنند و در اواخر بارداري، توليد شير را درغده هايي به نام لوبول تحريك مي كنند. اين غده ها به مجاري وصل مي شوند كه به كانال هايي به نام آمپول ختم مي شوند. آمپول در سطح نوك پستان به بيرون باز مي شود. بقيه بافت پستان عمدتاً چربي است و مقدار كمي بافت همبند نيز دارد كه به نگهداري پستان كمك مي كند.
ساختار پستان
پستان ها عمدتاً از لوبول ها و مجاري شير به همراه چربي و بافت همبند تشكيل مي گردند. شير از نوك پستان خارج مي شود. ناحيه تيره اطراف نوك پستان آرئول نام دارد.
يائسگي
يائسگي زماني است كه چرخه قاعدگي متوقف مي شود اين امر معمولاً بين۴۵ ‌تا۵۵ ‌سالگي رخ مي دهد. تخمدان ها ديگر به هورمون تحريك كننده فوليكول پاسخ نمي دهند و هورمون هاي جنسي زنانه (استروژن و پروژسترون) كمتري توليد مي كنند. در نتيجه، تخمك گذاري و قاعدگي خاتمه مي يابد. به محض اين كه زنـي به مرحـله يائسگي برسد، ديـگر بارور محسوب نمي شود. درست در سال هاي قبل و بعد از يائسگي، تغييرات هورموني باعث ايجاد علايمي چون نوسان خلق، گر گرفتگي، خشكي مهبل و عرق كردن شبانه مي گردد. يائسگي ممكن است منجر به تغييرات فيزيكي طولاني مدت مثل پوكي استخوان شود.
استخوان دچار پوكي
هورمون جنسي استروژن براي تقويت استخوان ها لازم است. غلظت پايين استروژن پس از يائسگي مي تواند منجر به پوكي استخوان شود كه همان گونه كه در اين تصوير ميكروسكوپي نشان داده شده است، يك بيماري است كه در آن استخوان ها تراكم خود را از دست مي دهند و ممكن است نازك و شكننده شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین 1388ساعت 21:31  توسط   |